Nemecký boxer
NEMECKÝ BOXER
Krajina pôvodu : Nemecko
Doba vzniku : 19. storočie
Pôvodné využitie : Strážny pes, zápasy s býkmi
Dnešné využitie : Spoločník, služobný pes
Priemerná dĺžka života : 12 rokov
Hmotnosť : Pes: viacej ako30 kg pri kohútikovej výške 60 cm Fena: asi 25 kg pri kohútikovej výške 56 cm
Výška : Pes: 57 - 63 cm Fena: 53 - 59 cm
História
Boxer je pôvodom vojnový a bojový pes. Až do polovice 19. storočia sa chov boxerov neoddeľoval od chovu dogy. Tieto dve plemená majú totiž rovnakých predkov. Boli nimi býkohryzovia, ktorý boli známi až do začiatku 19. storočia. Boli známe dva typy, a to veľký "gdanský býkohryz" a malý "brabantský býkohryz". Predchodcom boxera je teda menší "býkohryz brabantský", ktorý sa vyvinul behom 16. a 17. storočia z veľkého býkohryza. Tieto psy boli používaný k loveniu a štvaniu zveri, ale taktiež pre boj z medveďmi a býkmi. V druhej polovici 19. storočia sa už býkohryzovia k loveniu príliš nepoužívali, slúžili skôr ako sprievodcovia obchodníkov s dobytkom. Zo záznamu vyplýva, že svojím podielom do rodokmeňu boxera prispel anglický mastif, a na začiatku chovu sa taktiež objavil vplyv anglického buldoga. Rozpory medzi chovateľmi o tom, ako má tento pes vlastne vyzerať, trvali veľmi dlho. Úspešný vývoj začal až v roku 1910, kedy bol založený Boxer-Klub so sídlom v Mníchove, ktorý existuje dodnes. Obraz tohoto plemena sa zmenil v krátkej dobe pomocou prísnej selekcie a najužšej príbuzenskej plemenitby. Prvý štandard z roku 1905, ktorý pripúšťal všetky farby a uvádzal výšku psa 50 cm, padol v roku 1920, kedy bola vyradená biela a čierna farba. Ako plemeno bol boxer uznaný v roku 1925 a je dodnes obľúbeným psom, a to nie len v Nemecku.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.
Všeobecný vzhľad
Boxer je silný, hladkosrstý pes s kvadratickou stavbou tela. Hlava je bez vrások, nesmie byť príliš ľahká, ale ani príliš ťažká. Dôležitý je dobrý pomer lebky a ňufákovej partie. Ňufák má byť čo najširší a mohutný s širokým, čiernym nosom. Oči sú strednej veľkosti, tmavej farby a s inteligentným a pozorným výrazom. Uši sú nasadené vysoko, menšie, a v kľude sú priložené k tvári. Pokiaľ pes spozornie, uši prepadávajú dopredu a vytvárajú zreteľnú vrásku. Telo je kvadratické, s krátkym, pevným, širokým a dobre osvaleným chrbtom. Chvost je nasadený vysoko a krátko kupírovaný je nesený nahor.
Srsť a farba srsti
Srsť je krátka, tvrdá, priľahlá a lesklá. Sfarbenie srsti môže byť zlaté, a to v rôznych odtieňoch svetlo žltej až k tmavej jelenej červenej alebo žíhané. Základná farba a žíhanie musí byť od seba zreteľne oddelené. Maska je čierna. Povolené sú biele znaky, nie však viacej než na tretine plochy tela.
Povaha
Boxer je kľudný, sebavedomý a vyrovnaný pes. Je odvážny a ostražitý, je však aj priateľský a hravý. Je inteligentný a dobre učenlivý. Za vadu v povahe je považované, pokiaľ je pes agresívny, záľudný alebo zbabelý.
Spoločenská charakteristika
Boxer je výborným rodinným spoločníkom. K celej rodine je priateľský, príjemný a verný. K cudzím ľuďom, ktorý prídu k vašim dverám, je spočiatku prirodzene nedôverčivý. Na vychádzkach sa táto nedôvera však väčšinou neprejavuje. Pokiaľ je dobre vycvičený, a od mladosti je zvyknutý na kontakt s cudzími psami, nebýva ani v dospelosti pri stretnutiach s nimi žiadny problém.
Vzťah k deťom
Boxer je známy svojou vrodenou láskou k deťom. Je však potrebné, aby pes, pokiaľ býva v kontakte s deťmi, bol riadne vycvičený, a je taktiež nutné poučiť deti, ako sa majú k psovi chovať. Pri stretnutiach s cudzími deťmi je teda vhodný dohľad dospelej osoby.
Výchova
Vychovávať tohoto psa je potrebné od šteňacieho veku. K poslušnosti ho nesmiete nútiť žiadnym násilím, ale láskou, trpezlivosťou a porozumením. Pes si musí uvedomiť, čo môže a čo nie, a to je nutné dať mu najavo zrozumiteľne a jasne. Pretože boxer patrí medzi pracovno -úžitkové plemená, medzi 10 - 12 mesiacom je vhodné začať s náročnejším výcvikom. Je to vhodná doba k zapísaniu do klubu boxerov alebo iného výcvikového klubu psov, v ktorom sa pracovne -úžitkové plemená cvičia.
Držanie
Pre svoju krátku srsť a prítulnú povahu je boxer pes, ktorého je vhodné chovať v byte. Brlôžok mu umiestnite na suchom, teplom mieste bez prievanu, najlepšie v miestnosti, ktorá je členmi rodiny najviacej využívaná. Bezpečie šteňaťu aj vášmu obydliu zaistí klietka. Je však nutné psa pobytom v tomto zariadení včas naučiť.
Pracovné využitie
Boxer je radený medzi pracovne -úžitkové plemená, v Nemecku sa stále používa ako obľúbený doprovod polície. U nás je využívaný skôr ako spoločník, rodinný pes a strážca.
Pohyb
Toto plemeno je veľmi náročné na pohyb. K udržaní kondície je vhodné zúčastňovať sa s ním niektorého zo psích športov. Každodenné dlhé vychádzky sú nutnosťou. K spokojnosti tento pes potrebuje taktiež voľný výbeh v prírode.
Starostlivosť
Krátka a hladká srsť boxera je veľmi nenáročná na údržbu. Niekoľko minút denne venujte jeho prečesaniu, ku ktorému stačí použiť česaciu rukavicu. Česanie stimuluje prirodzené premasťovanie srsti, ktorá vďaka tomu zostane krásna a lesklá, a taktiež sa iste utuží váš vzájomný vzťah. Kúpanie nie je nutné príliš často, väčšinou stačí len psa vyčesať alebo otrieť vlhkou handričkou. Dôležitá je taktiež starostlivosť o oči, ich okolie by ste mali udržovať čisté, zvukovod je taktiež treba udržovať v čistote a pazúriky, ktoré sa niekedy nestihnú chôdzou obrúsiť, je potreba občas zastrihnúť. Občas taktiež prehliadnite psovi zuby, či sa na nich netvorí zubný kameň, ktorý je potrebné odstrániť.
Strážne využitie
Boxer je plemeno, ktoré má prirodzený strážiaci inštinkt, a je s obľubou používaný k ochrane osôb a majetku.
Vhodné športy
Agility
Najčastejšie nemoci
Dysplazia panvového kĺbu; torzia žalúdku; zúženie vrátnikového zvierača; problémy tretieho viečka
Zvláštnosti plemena
Psy s preukazom pôvodu sa môžu zúčastniť rôznych skúšok, ktoré sú určené pre pracovné plemená. Je to skúška doprovodného psa, základná výkonnostná skúška, výkonnostná skúška I.-III. stupňa, skúška psa-stopára I. A II. Stupne a medzinárodná stopárska skúška. Pred pripustením ku skúškam je u každého psa prevedená previerka chovania k cudzej osobe.
Príprava na výstavu
Na túto udalosť je vhodné začať psa pripravovať už vo veku šteňaťa. Naučte ho stáť vo výstavnom postoji, v ktorom vyniknú jeho prednosti. Taktiež ladný pohyb vo výstavnom kruhu prispieva k dobrému hodnoteniu psa, naučte ho preto perfektnú chôdzu na vodítku a ovládateľnosť. Na výstavu má byť pes predvedený v čo najlepšej kondícii, chrup by mal byť zbavený zubného kameňa, zvukovod čistý, pazúriky krátke a i jeho srsť by mala byť čistá a pekne upravená. Dôležité je aj chovanie psa, na rušnú atmosféru výstavy ho môžete navyknúť tak, že sa najskôr zúčastníte so svojím psom ako pozorovateľ. Rozhodca môže kontrolovať taktiež skus a samcov semenníky, preto pripravte svojho psa na to, že sa ho môže dotýkať aj cudzia osoba.
Výživa šteňaťa
Pre správny vývoj kostry a svalstva je nutné vybrať šteňaťu stravu, ktorá bude obsahovať nie len všetky dôležité živiny, ale taktiež vitamíny a minerálne látky. Renomovaný výrobcovia krmív sa špecializujú aj na krmiva pre šteňatá, ktorá plne zabezpečia ich potrebu živín k rastu. K týmto krmivám je nežiadúce pridávať akékoľvek doplnky, pretože by sa narušila ich rovnováha, a mohli by nastať rastové problémy.
Výživa dospelého psa
Vyvážený obsah všetkých potrebných látok obsahujú kompletné suché krmivá renomovaných výrobcov. K týmto krmivám už nie je potreba pridávať žiadne vitamíny a minerálne látky. K dostatiu je aj krmivo, ktoré vyhovuje potrebám pohybovo veľmi aktívnych psov.
Výživa starého psa
S pribúdajúcim vekom má boxer často sklony k tlstnutiu. Ideálnu hmotnosť mu pomôže udržať dobre vyvážená strava vo vhodnom množstve. Zloženie stravy je nutné prispôsobiť zmene látkovej výmeny, ktorá tento vek prevádza. Na trhu je k dostatiu krmivo pre psy seniori, ktoré plne uspokojí ich potrebu a udrží ich vitálne a zdravé až do vysokého veku.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Tento pes má povesť ideálneho rodinného spoločníka. Je človeku nie len verným priateľom a deťom výborným kamarátom, ale taktiež neohrozeným ochrancom celej rodiny. Zaslúži si za to veľa lásky, porozumenia a starostlivosti.
Komentáre
Prehľad komentárov
Ako byvaly drzitel Boxerov mozem toto plemeno len odporucit.
Kolko lasky a pozornosti mu date tolko aj dostanete spät a toje najuzasnejsi fenomen vo vztahu pes clovek.
Mam na Boxerov len tie najkrajsie spomienky.
A na toho posledneho budem spominat do konca svojho zivota len s respektom a laskou.
štenata
(veronika, 29. 6. 2010 12:49)tieto psi su veľmi pekne len kebi boli namalovane alebo odfotene večie.
Gruess
(coolmanntito, 6. 3. 2011 10:49)