Nemecký špic vlčí
NEMECKÝ ŠPIC VLČÍ
Spoločenská charakteristika: Charakteristickým rysom povahy špice je jeho absolútna závislosť na svojom pánovi. Celú svoju ľudskú rodinu veľmi miluje a chová sa veľmi prítulne a priateľsky. K cudzím ľuďom je však nedôverčivý, a je potrebné ho s priateľmi rodiny citlivo zoznámiť, aby dôveru získal. Pri stretnutiach s cudzími psami alebo inými domácimi zvieratami nebývajú problémy, ale je samozrejme potrebné ho s nimi už od mladosti zoznamovať.
Originálny názov plemena: Deutscher Spitz - Wolfspitz
Krajina pôvodu: Nemecko
Doba vzniku: Starovek/19. storočie
Pôvodné využitie: Povoznický pes, ničenie krysí a myší
Dnešné využitie: Spoločník
Priemerná dĺžka života: 12 - 13 rokov
Hmotnosť: 25 - 30 kg
Výška: 45 - 55 cm
História: Špicovité psy sa vyskytovali na zemi už vo veľmi dávnych dobách a mali veľa podôb. Líšili sa od seba miestom výskytu, veľkosťou aj farbou srsti a nie je celkom isté, či medzi nimi existujú blízke príbuzenské vzťahy. Spojovali ich však určité znaky, ako malé stojaté uši, zavalitejšie telo a chvost zatočený nad chrbtom. Boli chovaný ako domáce psy, ako strážcovia dvorov a polí, ako strážny psy, a v niektorých oblastiach ako psy lovecký. V týchto dobách však neprebiehal žiadny riadený chov. O nemeckých špicoch sa traduje, že sú potomkami psa rašelinného z doby kamennej, a že sú najstarším plemenom Strednej Európy. Zo špicov povstalo veľa ďalších plemien. V Nemecku bol špic používaný ako doprovod veľkých nákladných povozov a k ničeniu myší a krysí v stajniach. O čistokrvnom chove sa dá hovoriť až od konca 19. storočia. V roku 1910 bol založený Klub pre nemecké špice, ktorý vznikol spojením Spolku pre nemecké špice v Elbersfeldu a Frankfurtského klubu špicov. Šľachtenie veľkostí a farebných rázov začalo na počiatku 20. storočia.
Typy: Nemecký špic sa vyskytuje v piatich veľkostiach - trpasličí špic, malý špic, stredný špic, veľký špic a vlčí špic. Vlčí špic býva často zamieňaný s keeshondom, jedná sa však o dve rôzne plemená odlišného pôvodu, pričom keeshond nie je uznaný organizáciou FCI.
Všeobecný vzhľad: Vlčí špic je veľký pes, pre ktorého je charakteristická, rovnako ako u iných veľkostných rázov špicov, bohatá srsť odstávajúca od tela. Hlava s miernym stopom je stredne veľká, s nie príliš dlhým ňufákom a čiernym alebo u hnedých psov tmavohnedým nosom. Tmavé oči sú uložené mierne šikmo a majú mandľový tvar. Uši sú nasadené pomerne blízko u seba, nesené sú vzpriamene a majú tvar trojuholníku. Telo má krátky, rovný chrbát, hlboký, dobre klenutý hrudník a krátke, široké a silné bedrá. Chvost je nasadený vysoko, je strednej dĺžky, a je nesený stočený nahor cez chrbát. Prípustná je dvojitá osmička na jeho konci.
Srsť a farba srsti: Srsť sa skladá z dlhej a rovnej krycej srsti, ktorá odstáva od tela a podsady, ktorá je krátka, vatovitá a veľmi hustá. Na hlave, ušiach a predných stranách končatín je srsť krátka a hustá, na ostatnom tele je osrstenie dlhé a bohaté. Na krku vytvára srsť bohatú hrivu, veľmi bohato je taktiež osrstený chvost. Na zadnej strane hrudných končatín srsť tvorí prápory a na zadnej strane panvových končatín bohaté nohavičky. Sfarbenie srsti vlčieho špica je vlkošedé.
Povaha: Špic je veľmi živý a temperamentný pes, je milý a prítulný. Býva veľmi fixovaný na svojho pána. Je taktiež veľmi ostražitý a veľmi rád a hlasito šteká. Nebýva bojazlivý ani agresívny.
Spoločenská charakteristika: Charakteristickým rysom povahy špice je jeho absolútna závislosť na svojom pánovi. Celú svoju ľudskú rodinu veľmi miluje a chová sa veľmi prítulne a priateľsky. K cudzím ľuďom je však nedôverčivý, a je potrebné ho s priateľmi rodiny citlivo zoznámiť, aby dôveru získal. Pri stretnutiach s cudzími psami alebo inými domácimi zvieratami nebývajú problémy, ale je samozrejme potrebné ho s nimi už od mladosti zoznamovať.
Vzťah k deťom: Odrastenejším deťom je špic veľmi dobrým kamarátom. Malé deti môžu so psom zaobchádzať niekedy hrubo, preto je dôležité poučiť obe strany, ako sa k sebe majú navzájom chovať.
Výchova: Rovnako ako ostatný psy, potrebuje i tento dôslednú výchovu. Výchova špica nie je príliš náročná, pretože sa dobre a rád učí všetkému novému. Pretože sa rád a často prejavuje prenikavým štekaním, je pre dobré susedské vzťahy vhodné tieto prejavy výchovou usmerniť. Dôsledný základný výcvik poslušnosti a citlivé zaobchádzanie urobia zo špica príjemného a priateľského člena rodiny.
Držanie: Nemecký špic je rodinný pes, je fixovaný na pána a rodinu, je preto samozrejmosťou chovať ho v byte. Vyžaduje neustálu pozornosť členov rodiny, a potrebuje byť prítomný všetkému dianiu. Brlôžok mu preto pripravte na najčastejšie navštevovanom mieste v byte. Mal by byť pohodlný, a dostatočne veľký, aby sa v ňom mohol pes natiahnuť a odpočívať.
Pracovné využitie: Veľký nemecký špic sa už dnes k žiadnej práci nevyužíva, pôsobí ako milý spoločník a priateľ človeka.
Pohyb: Špic je veľmi temperamentný pes a potrebuje teda aj dostatok pohybu. Má rád dlhšie prechádzky a potrebuje aj dostatok voľného pohybu na čerstvom vzduchu.
Starostlivosť: U psov, ktorý nie sú chovaný pre výstavné účely nie je úprava srsti príliš náročná. Jeden krát za týždeň je však potrebné venovať nejaký čas jeho vyčesávaniu. Aspoň jeden krát za mesiac je nutné prečesať srsť dôkladnejšie, i s podsadou, k tomu použite hrebeň s dlhými, primerane ostrými hrotmi. Srsť prečesávajte kúsok po kúsku po celom povrchu tela, a to tzv. proti srsti, od chvostu k hlave. Nezabúdajte na prečesanie srsti na chvoste, na zadných partiách, na práporce predných končatinách a zvýšenú pozornosť venujte srsti za ušami. Kúpanie za pomoci šampónu prevádzajte iba dvakrát či trikrát za rok, inokedy postačí osprchovať znečistené partie čistou vodou. Srsť nie je potrebné upravovať strihaním, iba u labiek zastrihujte prerastenú srsť doguľata. Pazúriky psa je nutné udržovať krátke a jeden krát za čas skontrolujte psovi uši, či sú zdravé a netvorí sa v nich príliš mazu. Potom je potrebné ich vyčistiť. K starostlivosti o psa patrí taktiež pravidelná kontrola chrupu, pokiaľ sa vytvára zubný kameň, je potrebné ho odstrániť.
Strážne využitie: Pre svoju vrodenú nedôveru k cudzím ľuďom býva nemecký špic veľmi dobrým strážcom obydlí.
Kynológia: Agility
Najčastejšie choroby: Sklon k nadváhe
Zvláštnosti plemena: U každého jedinca plemena špicov, ktorý bude predvedený na bonitácii, bude od tohoto roku prevádzaná kontrola luxácie jabĺčka a jeho celkový zdravotný stav. Výsledok vyšetrení bude zapisovaný do bonitačných kariet a bude slúžiť poradcom chovu pre ich kontrolu.
Príprava na výstavu: Na výstave je pes posudzovaný v kľude a pohybe. K posúdeniu v kľude je nutné ho naučiť výstavnému postoju, pre posudzovanie v pohybe je potrebné naučiť psa výbornej ovládateľnosti na vodítku. Pripravte taktiež psa na dotyk cudzích osôb, lebo rozhodca kontroluje taktiež stav chrupu a psom semenníky. K dobrému ohodnoteniu prispieva okrem vyššie popísaného a dobrého chovania taktiež perfektná úprava srsti. Tu prevádzajte asi 14 dní pred termínom výstavy. Výstavná úprava srsti špicov spočíva v strihovej úprave hrivy psa a partií hlavy, ktoré by mali byť upravené do oblého tvaru, prápory predných končatín sa musia veľmi starostlivo vyčesávať a zadná strana zadných končatín rovno zostrihnúť od päty smerom dole. Strihom môžete upraviť taktiež prečnievajúce chlpy na ušiach, je však nutné zachovať jeho prirodzenú líniu. Pred vstupom do výstavného kruhu je vhodné psa ešte prečesať. Tesne pred výstavou je možné kúpať len psa, ktorý má veľmi bohatú srsť aj podsadu. Psa, ktorý má menšie množstvo podsady vykúpte asi tri týždne pred plánovanou výstavou.
Výživa šteňaťa: Pre obdobie rastu a vývoj šteňaťa je správna výživa veľmi dôležitá. Strava musí obsahovať nie len všetky dôležité živiny, ale taktiež vitamíny a minerálne látky. Dnes je už v špecializovaných predajniach na výber dostatok kompletných krmív, ktoré sú určené práve šteňatám.
Výživa dospelého psa: V dospelosti má strava veľký vplyv na zdravie, kondíciu a taktiež kvalitu srsti psa. Vyberte také krmivo, ktoré je prispôsobené veku, zdravotnému stavu a veľkosti psa, a taktiež jeho aktivite.
Výživa starého psa: Starý pes, ktorý už sa príliš nepohybuje, má sklony k tlstnutiu, preto je dobré mu v potrave znížiť príjem energie. V špecializovaných predajniach sú k dostatiu rôzne druhy krmiva pre staré psy, ktoré plne vyhovujú potrebám psa v tomto veku.
Rady / doporučujeme: Tomuto plemenu je potrebné venovať veľmi veľa lásky, pozornosti a času. Pokiaľ mu toto dokážete poskytnúť, prinesie do vášho života veľa šťastia a radosti a stane sa vám výborným priateľom, spoločníkom, maznáčikom i ochrancom.