Pekingský palácový psík
PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK
Spoločenská charakteristika: K cudzím ľuďom býva nedôverčivý, je veľmi vyberavý a svoju náklonnosť neprejaví hneď tak hocikomu. Svojmu pánovi je však veľmi oddaný. Je inteligentný, hrdý a má dôstojné chovanie. Ku spokojnému životu potrebuje lásku človeka a vie ju vďačne oplácať.
Originálny názov plemena: Pekingese
Krajina pôvodu: Čína
Doba vzniku: Stredovek
Pôvodné využitie: Spoločník
Dnešné využitie: Spoločník
Priemerná dĺžka života: 12-13 rokov
Hmotnosť: 3-5,5 kg
Výška: 15-23 cm
História: O histórii tohoto plemena existuje dostatok písomností a umeleckých diel, ktoré dokazujú, že je jedným z najstarších čistokrvných plemien. Právo chovať tohoto psa mali v starej Číne len cisárske rodiny a poddaný ho uctievali ako božstvo. Jeho krádež sa trestala smrťou. Do Európy sa pekinéz dostal v roku 1860, keď bol cisársky palác dobitý anglickými a francúzskymi vojakmi, a päť psov bolo ako vojnová korisť odvezených do Anglicka. Na výstave sa prvýkrát pekingský palácový psík objavil v roku 1893 vo Veľkej Británii, ktorá má nad ním dnes patronát.
Typy: Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.
Všeobecný vzhľad: Pekinéz má širokú, plochú hlavu so širokým ňufákom a veľkými, guľatými očami tmavej farby. Uši sú zvesené, bohato pokryté prameňmi srsti, ale nie sú príliš dlhé. Telo je krátke, so širokým hrudníkom a rovným chrbtom. Pekinéz má predné nohy v lakti oblúkovito prehnuté. Chvost je nasadený vysoko, je bohato osrstený a je nesený pretočený na jednu stranu chrbta.
Srsť a farba srsti: Krycia srsť je veľmi dlhá, pevná a rovná s hustou podsadou. Celkové osrstenie psa je veľmi bohaté. Na krku vytvára hrivu alebo golier, veľmi bohato sú osrstené aj nohy a prsty. Prípustné sú všetky farby srsti, okrem hnedej a albína, povolené je tiež žíhanie vo všetkých odtieňoch alebo biele znaky. Niektoré psy môžu byť aj strakaté, u nich by mala prevládať farba biela s rovnomernými znakmi na hlave a lysinou.
Povaha: Pekinéz je veľmi sebavedomý a vie byť veľmi tvrdohlavý, preto potrebuje skutočne dôslednú výchovu. Je tiež dostatočne odvážny a bojovný, nie však agresívny.
Spoločenská charakteristika: K cudzím ľuďom býva nedôverčivý, je veľmi vyberavý a svoju náklonnosť neprejaví hneď tak hocikomu. Svojmu pánovi je však veľmi oddaný. Je inteligentný, hrdý a má dôstojné chovanie. Ku spokojnému životu potrebuje lásku človeka a vie ju vďačne oplácať.
Vzťah k deťom: Pokiaľ má pekinéz s deťmi dobré skúsenosti z mladosti, vychádza s nimi dobre aj v dospelosti. Je nutné, aby deti nepovažovali psa za svoju hračku, a rešpektovali jeho potreby a nálady. Pekinéz je vhodný skôr do rodiny s odrastenejšími deťmi.
Výchova: Pri výchove pekinéza je nutná dôslednosť a veľká trpezlivosť. Tento pes nebude nikdy slepo počúvať na slovo, ale musí sa naučiť základnej výchove poslušnosti. Výchova musí byť mierna, nie sú vhodné žiadne tvrdé tresty. Vľúdnym slovom a chválou je možné u tohoto psa dosiahnuť vo výchove dobrých výsledkov.
Držanie: Je to pes, ktorého je možné chovať aj v malom byte, pretože nemá veľké nároky na priestor. Pelech mu pripravte na chladnejšom mieste v byte, ktoré je kryté od prievanu, a kde bude mať psík kľud k nerušenému odpočinku. Pre pekinéza sa hodí pelech zastrešený, v ktorom sa cíti bezpečne.
Pracovné využitie: Toto plemeno bolo odpradávna šľachtené ako hýčkaný spoločník ľudí, k žiadnej práci sa nehodí.
Pohyb: Pekinéz ma pomalú, valivú chôdzu a nepotrebuje príliš mnoho pohybu. Stačia mu tri krátke prechádzky denne, ktoré je nutné prispôsobiť jeho tempu.
Starostlivosť: Aby srsť pekinéza zostala krásna, je potrebné sa o ňu starať, nutné je denné kartáčovanie a česanie. Srsť je tiež treba udržovať čistú, preto sa pes musí občas vykúpať. Pri kúpaní je nutné použiť kvalitný šampón, určený pre dlhosrsté plemená, pokiaľ psa kúpete častejšie, je nevyhnutné použiť šampón, ktorý je určený pre častejšie požitie a obsahuje väčšie množstvo olejových zložiek. Po kúpaní je dobré použiť kondicionér a suchú srsť ošetriť norkovým olejom. Tomuto psíkovi sa tiež denne musí čistiť nos a oči, pazúriky je nutné udržovať krátke, a prebytočná srsť medzi vankúšikmi na tlapkách sa musí opatrne vystrihať. Srsť na vnútornej strane ušnice je vhodné vytrhávať alebo vyholiť, aby sa ucho lepšie vetralo a nezaparovalo sa. Chrup je potrebné pravidelne kontrolovať, pretože tento pes je viacej náchylný k tvorbe zubného kameňa, ktorý by sa mal aspoň jedenkrát ročne odstrániť.
Strážne využitie: Vzhľadom k tomu, že veľmi málo šteká, a vzhľadom k jeho malému vzrastu a priateľskej povahe nie je pekinéz využiteľný ako strážca.
Kynológia: Toto plemeno nie je uspôsobené k vykonávaniu akýchkoľvek športov.
Najčastejšie choroby: Chronický zápal horných ciest dýchacích; zápaly očí; poranenia očí; zápaly ucha; zubný kameň; komplikácie pri pôrode
Zvláštnosti plemena: Jedna čínska legenda vraví, že pekinéz je výsledkom spojenia leva a opice, v ktorom sa prejavuje ušľachtilosť prvého s pôvabom druhého, a tento popis pekingského psíka dobre vystihuje. Pekinéz je veľmi hrdý a dôstojný pes, ktorý ku svojmu životu nutne potrebuje lásku človeka, a mnoho starostlivosti o svoju nádhernú, dlhú srsť. Neobstarávajte si tohoto psa, pokiaľ ste si nie istí, že mu budete môcť venovať množstvo času, opatery a lásky.
Príprava na výstavu: Pes by sa mal na túto udalosť začať pripravovať už v mladom veku. Dôležité je, aby vedel stáť vo výstavnom postoji, v ktorom je hodnotený, a tiež sa musí vedieť pohybovať na vodítku, pretože na výstave je pes hodnotený aj pri chôdzi. Pes musí byť pripravený na rušnú atmosféru výstavy, na množstvo ľudí a ďalších psov, aby sa neprejavil bojazlivo, čo by mohlo mať negatívny vplyv na jeho hodnotenie. Tiež by mal byť pripravený na dotyky cudzej osoby, pretože rozhodca psovi kontroluje skus a semenníky. Pes musí byť predvedený v čo najlepšej kondícii, jeho srsť by mala byť krásna a čistá, zuby bez zubného kameňa a pazúriky krátke. Srsť pred výstavou neošetrujeme olejom, aby bola vzdušná a ľahká.
Výživa šteňaťa: Pokiaľ sa rozhodnete kŕmiť psa v budúcnosti suchým, granulovaným krmivom, musí si naň navyknúť už skoro vo šteňacom veku, asi okolo 6. týždňa. Krmivo pre šteňatá musí obsahovať všetky prvky, potrebné pre správny vývoj kostí a svalstva. Malo by teda obsahovať v určenom množstve aj vitamíny a minerálne látky.
Výživa dospelého psa: Strava má veľký vplyv na kvalitu srsti psa, na jeho zdravotný stav a telesnú kondíciu. Kompletné krmivo je nutné vybrať podľa potreby psa a podľa jeho veku.
Výživa starého psa: V špecializovaných predajniach možno zakúpiť kvalitné krmivo pre starších psov, ktoré obsahuje všetky živiny dôležité pre psa v tomto veku.
Rady / doporučujeme: Pri správnej výchove a dostatku prejavenej lásky v pekinézovi objavíte mnoho dobrých vlastností a stane sa vaším verným, milým a atraktívnym spoločníkom.
pekinéz
(kaja, 28. 6. 2012 18:02)