Pointer
POINTER
Spoločenská charakteristika: V rodine sa chová priateľsky a sebavedome. Chce mať "svoje isté". Dobre vstrebáva potrebné návyky pri súžití s rodinou v byte. K cudzím ľuďom nebýva agresívny, chová sa veľmi milo. Vo vzťahu k cudzím psom alebo iným domácim zvieratám nebývajú žiadne problémy. Je potrebné len vziať do úvahy jeho lovecké vlastnosti, pri voľnom pohybe sa spravidla zaujíma o zver či jej pachy.
Originálny názov plemena: English Pointer
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Doba vzniku: 17. storočie
Pôvodné využitie: Vyhľadávanie pernatej zvery
Dnešné využitie: Lovecký pes, spoločník, športový pes
Priemerná dĺžka života: 13 - 14 rokov
Hmotnosť: 20 - 30 kg
Výška: Psy: 63 - 69 cm Feny: 61 - 66 cm
História: Historický pôvod pointera je potreba hľadať na Pyrenejskom poloostrove, rovnako ako pôvod ostatných moderných stavačov, ktorý sa tu a na ďalších miestach vyvinuli zo starších duričov v súvislosti so zmenami loveckých praktik už pred zavedením palných zbraní. V Čechách boli psy tohoto typu používaný už od 16.storočia k nájdeniu, štvaniu a hláseniu zvery. Tieto psy boli silnej konštitúcie a šľachteného silného hlasu. Priamym predkom dnešného pointera je španielsky pointer. Jeho zvláštnosťou bolo už v 17.storočí, že po zahliadnutí zvery zostával nehybne stáť. Tento španielsky typ stavača bol dovezený na Britské ostrovy už pred rokom 1700. Jeho ťažký a robustní typ sa však dlho neudržal. Do roku 1850 bolo k zušľachteniu pointera používaný anglický parforsný štváč - foxhoundov, ktorého do chovu zaradil plukovník Thorton. Najväčšie zásluhy sú však pripisované Williamu Alkwrightovi, ktorý len podľa odhadu odchoval dvetisíc šteniat. Vďaka jeho chovu sa medzi terajšími strakáčmi začali objavovať taktiež psy jednofarebný, čierny, žltý a hnedý. Ďalej sa podľa anglickej literatúry na formovanie pointera podieľali plemená anglický buldog, greyhound a bloodhound. Prvý krát bol pointer samostatne predvedený na výstave v Newcastlu v roku 1859. Od tohoto dátumu zrejme už môžeme hovoriť o novoveku v histórii pointera, ktorý už na výstave predstavoval ustáleného plnokrvníka takmer dnešného typu.
Typy: Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.
Všeobecný vzhľad: Pointer je harmonicky a ideálne správne postavený, vždy oblých a ladných línií, ktoré na sebe plynulo navádzajú. Vzhľadom je atletický, ušľachtilých proporcií. Exteriér kladie dôraz na celkovú vyváženosť, eleganciu a športovnosť typu. Pointer má geniálne prepracovanú hlavu, nie jeden krát počujeme, že hlava robí pointera. Svojím prekrásnym vzhľadom a kultivovaným chovaním často vzbudzuje obdiv. Lebka je stredne široká, s jasne vyznačeným stopom a výrazným tylovým hrboľom. Nos je tmavý, u psov sfarbených na žltobielo môže byť svetlejší. Oči s miernym pohľadom sú mierne pretiahnuté, jasné a majú svetlo hnedú alebo hnedú farbu, ktorá korešponduje s farbou srsti. Uši sú nasadené vysoko, sú stredne dlhé, na koncoch sa zužujú do špičky a tesne priliehajú k hlave. Telo má krátka chrbát, silné, svalnaté a dobre klenuté bedrá a dostatočne široký hrudník. Chvost je strednej dĺžky, u koreňa je silnejší a postupne sa zužuje do špičky. Nesený je na úrovni chrbtu, nie prehnutý, pri pohybe psa má šľahať zo strany na stranu.
Srsť a farba srsti: Srsť je jemná, krátka, tvrdá, dokonalo hladká a rovná, výrazne lesklá a rovnomerne rozvrstvená. Pointer sa najčastejšie vyskytuje vo farbe citrónovo žltej s bielou, oranžovej s bielou, jantárovo hnedej s bielou a čiernobielej. Jedna farba a trojfarebná variácia sú rovnako správne.
Povaha: Svojou povahou je aristokrat budiaci dojem sily, vytrvalosti a rýchlosti. Chovanie má priateľské a jeho povaha je vyrovnaná. Je to bezkonfliktný, pracovitý pes, absolútne bez známok agresívnosti.
Spoločenská charakteristika: V rodine sa chová priateľsky a sebavedome. Chce mať "svoje isté". Dobre vstrebáva potrebné návyky pri súžití s rodinou v byte. K cudzím ľuďom nebýva agresívny, chová sa veľmi milo. Vo vzťahu k cudzím psom alebo iným domácim zvieratám nebývajú žiadne problémy. Je potrebné len vziať do úvahy jeho lovecké vlastnosti, pri voľnom pohybe sa spravidla zaujíma o zver či jej pachy.
Vzťah k deťom: Pointer je tolerantný a ohľaduplný k deťom, pokiaľ má možnosť s nimi pravidelne prísť do styku.
Výchova: Pointerova vyrovnaná a priateľská povaha z neho robí dobre cvičeného a ovládateľného psa. Jeho prirodzená inteligencia mu napomáha rýchlo chápať nové podnety a riešiť neustále situácie. Nadobudnuté znalosti spoľahlivo uchováva a ďalej rozvíja. Temperamentom sebe vlastným dokáže vždy prekvapiť, ochotou a rýchlosťou, s ktorou rieši známe aj nové situácie je celkom výnimočný. Pointer je veľmi citlivý, takže k výchove a výcviku je potrebná vľúdnosť, láskavosť, ale aj dôslednosť.
Držanie: Pointer môže byť ubytovaný vonku v koterci, v zimných dňoch však vyžaduje dobre zateplenú búdu alebo ubytovanie v byte. V byte rešpektuje jemu vyhradené miesto, ktoré by malo byť vybraté tak, aby mu umožňovalo kľudný, ničím nerušený odpočinok.
Pracovné využitie: Uplatnenie tohoto plemena je všestranné, vo všetkých významoch tohoto slova. Doposiaľ prevažuje jeho uplatnenie najme ako vynikajúci pomocník poľovníka, lovecký pes pre prax. Svoju spôsobilosť k tomuto pravidelne pointer dokazuje na skúškach loveckých psov všetkého typu. Pravidelne štartujú na najvyšších druhoch skúšok, súťažiach a memoriáloch, kde dokazujú svoje výborné kvality i v medzinárodnej konkurencii vodcov a v konkurencii ostatných plemien stavačov. Pointer kraľuje súťažiam v poľnom hľadaní, tzv.Field-Trials. Kde najlepšie prezentuje svoje vrodené vlastnosti a predvedie plnej kráse to, pre čo bol vyšľachtený. K obdivovaným vlastnostiam prináleží najmä štýlové a veľmi typické vystavovanie, priznávanie, jemný bezvadný nos, hľadanie s loveckou chytrosťou v plnom nasadení. Celkový dojem pri skĺbení vyššie uvedeného nesmie nechať pozorovateľa na pochybách, že sleduje plnokrvníka. I napriek všetkým ódam práve uvedeným na adresu pointera ako loveckého a súťažného psa je pointer i výborný spoločník a kamarát rodiny. Môže to byť pre jeho reprezentatívny vzhľad, ale ten bude hrať úlohu iba pri výbere, pretože osobnosti pointera podľahne každý, kto sa dostal do kontaktu s typickým predstaviteľom tohto plemena. Svojou komunikatívnosťou a činorodosťou celkom vyplní čas, ktorý mu budete venovať. Nelovecké aktivity, pri ktorých vidíme pointera, sú veľmi pestré. Jedná sa hlavne o vyžitie psa i pána pri agility, canicrosse a ostatných s pohybom a vzájomnou komunikáciou súvisiacich aktivitách. Skôr na okraj možno uviesť, že pointer našiel svoje využitie i v záprahu saňových psov ako vodcovský ovládateľný jedinec, alebo pri vyhľadávaní drog ako služobný špecialista. Pre svoju povahu je vhodný tiež ku canisterapii.
Pohyb: Pre pointera sú ideálne pravidelné prechádzky a pravidelný režim. Miluje voľný pohyb a je pri ňom pri správnej výchove výborne ovládateľný na píšťalku. V prípade nedostatku času mu možno občas prechádzku vynahradiť tým, že s ním pri akejkoľvek inej aktivite či odpočinku strávime čas a dáme mu najavo náš záujem. Z neloveckých aktivít je možné uviesť napríklad agility alebo canisterapiu, canicross a podobné akékoľvek s pohybom a vzájomnou komunikáciou súvisiace aktivity.
Starostlivosť: Pointerova srsť je prakticky bezúdržbová. Špeciálnou kefou môžeme prípadne "hrebelcovaním" pomôcť odstrániť vylienený chlp. Je rozhodne vhodné, aby pointeri pri odpočinku mali pod sebou mäkko. Zabráni sa tým prípadným otlakom na hrudi či lakťoch. V byte to vyrieši psí brlôžok, deka či koberec. V búde napríklad podstielka z ovsenej slamy.
Strážne využitie: Pointer ako snáď každý lovecký pes bráni svoje územie a to hlavne hlasovým prejavom.
Kynológia: Agility, canicross, lov
Najčastejšie choroby: Pointeri nie sú zaťažení žiadnymi pravidelne sa vyskytujúcimi chorobami či vadami ani získanými, ani vrodenými.
Zvláštnosti plemena: Pre potreby chovu sa sleduje iba preventívne röntgenologické vyšetrenie na dyspláziu panvových kĺbov. V praxi dochádza ku kvalitnému prevereniu zdravotného stavu jedincov výkonom. Dá sa povedať, že pri výbere šteňaťa (zo zdravotného hľadiska) tohto plemena by sme mali sledovať skúškovú kvalitu rodičovského páru a prípadne výsledok RTG DBK.
Príprava na výstavu: Zárukou úspechu na výstave je príprava, a to ako psa, tak všetkých vecí s tým spojených. Pes má byť vo vrcholovej kondícii, jeho srsť musí byť upravená a čistá. Svoje prednosti pes predvádza vo výstavnom postoji, a vo výstavnom kruhu sa musí vedieť pohybovať ladne a byť ovládateľný na vodítku. Pes musí byť takisto pripravený na to, že rozhodca kontroluje skus, meria psa a prehmatom môže kontrolovať semenníky. Na výstave si všímajte, čomu rozhodca venuje pozornosť a aké psy preferuje. Najdôležitejší na výstave je pre vás váš pes.
Výživa šteňaťa: Šteňa po odstavení by malo byť kŕmené kvalitným suchým krmivom pre šteňatá, asi do veku jedného roku. Šteňatá v tomto období rastú najrýchlejšie, preto je veľmi dôležité zloženie potravy. Krmivo musí obsahovať mimo všetkých dôležitých živín takisto vitamíny a minerálne látky.
Výživa dospelého psa: Strava má vplyv na kondíciu psa, na jeho zdravotný stav i kvalitu srsti. Pracovne a pohybovo vyťažený pes vyžaduje stravu energeticky výdatnejšiu než pes, ktorý nemá pohybu veľa a energeticky výdatná strava by mohla prispieť k jeho nadváhe.
Výživa starého psa: Psom sa v neskoršom veku mení látková výmena, vykazujú menšiu pohybovú aktivitu a viacej spia. Tomu je nutné prispôsobiť i zloženie potravy. Vhodné je tiež rozdeliť psovi dennú kŕmnu dávku na niekoľko menších dávok, uľahčí mu to trávenie. Každému starnúcemu psovi vyhovuje niečo iné, niekedy je to odľahčené krmivo pre seniorov, inokedy krmivo pre šteňatá alebo zvláštne, veľmi kvalitné diéty.
Rady / doporučujeme: Do života športovo založených ľudí prinesie pointer mnoho vzruchu, radosti a aktivity. Pokiaľ mu poskytnete veľa lásky, starostlivosti a vašej prítomnosti, odmení sa vám svojou prítulnosťou a vernosťou. dogspsy odporúča:Chcete poradiť, aké krmivo je najlepšie pre vášho psa? Navštivte časť nazvanú "výživa psa".rady pre chovateľov:Pes a vlk patria do rovnakého rodu s názvom „Canis“. „Canis lupus“ je vedecký názov vlka a „Canis familiaris“ zas vedecký názov psa. Je známe, že vlk je jediným predkom psa. A viete, ako vznikol výraz „pes“ u nás? Existujú dve teórie, prvá hovorí, že úzko súvisí s latinským slovom pecus, čo znamená dobytok, od čoho je odvodený pes, ako strážca dobytka. Druhá je zaujímavejšia, názov „pes“ je vraj odvodený z volania „ps, ps!“, ktoré sa používalo na Hané a na Chodsku.