Rodézsky ridgeback
RODÉZSKY RIDGEBACK
Spoločenská charakteristika: Rhodésky ridgeback je celej svojej ľudskej rodine veľmi oddaný, pokiaľ je však dobre vychovaný. Najlepšie sa cíti v spoločnosti svojho pána a nemá rád samotu. Voči cudzím osobám sa chová spočiatku nedôverčivo. Pokiaľ je už v mladosti správne zoznamovaný s ostatnými psami, nebývajú neskôr problémy, pretože tieto psy sú veľmi družní. Tomuto plemenu sa nesmie v žiadnom prípade tolerovať akákoľvek agresivita voči ľuďom alebo iným zvieratám.
Originálny názov plemena: Rhodesian ridgeback
Krajina pôvodu: Južná Afrika
Doba vzniku: 16-17 storočie
Pôvodné využitie: Poľovačka
Dnešné využitie: Spoločenský pes
Priemerná dĺžka života: 12 rokov
Hmotnosť: 33 - 45 kg
Výška: 61 - 69 cm
História: História tohto plemena je veľmi dlhá. Podľa malieb, ktoré boli nájdené v hroboch faraónov možno usúdiť, že prvé psy s pre ridgebacky typickým obráteným pruhom srsti na chrbte, žili už 3000 rokov pred naším letopočtom v starom Egypte, odkiaľ sa s obyvateľmi kmeňa Khon-Khoinov, ktorí boli tiež nazývaní Hotentoti, dostali do južnej Afriky. Psy, ktoré vlastnili Khon-Khoinovia boli využívaní na poľovačky levov a leopardov. Niektoré z týchto psov mali na chrbte obrátený pruh srsti, a tieto požívali zvláštnu úctu, pretože boli považované za obzvlášť lovecky zdatné. V roku1875 reverend Charles Helm priviezol do dnešnej Zimbabwe dve feny typu chrta, ktoré boli nakryté týmito loveckými psami. Potomkovia týchto psov sa potom stali zakladateľmi plemena rhodésky ridgeback tak, ako ho poznáme dnes. Výber psov potom spočíval jednak z prítomnosti pruhu obrátenej srsti na chrbte, tzv. ridge, ale tiež bol kladený dôraz na nebojácnosť, vytrvalosť a lovecké schopnosti. Na výstave bol po prvýkrát rhodésky ridgeback predvedený v roku 1918 v Bulawayi. V roku 1926 bol juhoafrickým Kennel Union prijatý jeho plemenný štandard, ktorý bol prijatý také Kennel Clubom, v ktorom bol rhodésky ridgeback uznaný v roku 1928. Na poľovačky sa dnes už tak často nepoužíva, slúži človeku skôr ako strážca a spoločník.
Typy: Rodézsky ridgeback je typovo rôznorodý vďaka kríženiu pôvodného domorodého psa s viacerými európskymi plemenami (od rýchlych ľahkých chrtov až po ťažkého mastifa, dogy, bloodhaunda). Preto dnes môžete stretnúť ridgebacka ľahšieho i ťažšieho typu. Každopádne však platí, že ridgeback bol vyšlachtený k prekonávaniu dlhých vzdialenosti, k mrštnosti a k obratnosti pri love. Preto si nezávisle na type musí zachovať tieto vlastnosti. Ridgebaci sú na celom svete známe ako elegantné psy športového vzhľadu. skôr chrta.
Všeobecný vzhľad: Najcharakteristickejším znakom rhodéskeho ridgebacka je pruh opačne rastúcej srsti na chrbte, ktorý je nazývaný ridge. Tiahne sa od kohútika až po hrboly panvových kostí. Celkovo je ridgeback silný, svalnatý pes vyváženého vzhľadu s medzi ušami širokou lebkou a hlbokým, dlhým ňufákom. Podľa farby srsti má tento pes nos čierny alebo hnedý, s farbou nosu je viazaná i farba guľatých, jasných očí, pes s tmavým nosom má oči tmavej farby a u psa s hnedým nosom je farba očí jantárová. Uši sú nasadené vysoko, majú strednú veľkosť a zužujú sa do zaoblenej špičky. Nesené sú tesne priľahlé k hlave. Telo je kompaktné, s nepríliš širokým, ale hlbokým hrudníkom, silným chrbtom a silnými, dobre osvalenými bedrami. Chvost je pri koreni silný, postupne sa zužuje do špičky. Nesený je mierne nahor do oblúka, nikdy však zakrútený alebo veselo nesený.
Srsť a farba srsti: Srsť je krátka, hustá, na dotyk hladká a lesklá. Sfarbenie srsti môže byť v rôznych odtieňoch od svetlo pšeničnej až po červeno pšeničnú. Na hrudi a na prstoch sú prípustné malé biele škvrny. Okolie ňufáku a uši môžu byť tmavšej farby než zbytok tela.
Povaha: Tento pes má veľmi silnú vôľu, a tiež dobre vyvinutý svorkový pud. Je to inteligentný, citlivý pes, voči rodine je veľký ochranca. Pri správnej výchove je to veľmi láskavý a oddaný spoločník.
Spoločenská charakteristika: Rhodésky ridgeback je celej svojej ľudskej rodine veľmi oddaný, pokiaľ je však dobre vychovaný. Najlepšie sa cíti v spoločnosti svojho pána a nemá rád samotu. Voči cudzím osobám sa chová spočiatku nedôverčivo. Pokiaľ je už v mladosti správne zoznamovaný s ostatnými psami, nebývajú neskôr problémy, pretože tieto psy sú veľmi družní. Tomuto plemenu sa nesmie v žiadnom prípade tolerovať akákoľvek agresivita voči ľuďom alebo iným zvieratám.
Vzťah k deťom: Dobrý vzťah k deťom je založený na správnej výchove psa. Je však potrebné viesť takisto deti k tomu, aby sa k tomuto psovi chovali dobre. Pri divokých detských hrách, u ktorých je pes prítomný, je potrebný dohľad dospelej osoby.
Výchova: Vychovávať tohto psa je potrebné už od šteňaťa. Vo výchove je nutná dôslednosť, trpezlivosť a citlivosť. V každom prípade musí tento pes hneď na začiatku pochopiť, kto je v jeho svorke vodca. Pokiaľ nezvládnete výchovu, a pes prevezme v rodine dominantnú rolu, môžu nastať veľké problémy. V dobe dospievania je veľmi dôležitý neustály kontakt s majiteľom. Pokiaľ sa vám zdá, že na zvládnutí povahy a výchovu rhodéskeho ridgebacka nestačíte, nehanbite sa obrátiť na odborníka.
Držanie: Vychovávať tohto psa je potrebné už od šteňaťa. Vo výchove je nutná dôslednosť, trpezlivosť a citlivosť. V každom prípade musí tento pes hneď na začiatku pochopiť, kto je v jeho svorke vodca. Pokiaľ nezvládnete výchovu, a pes prevezme v rodine dominantnú rolu, môžu nastať veľké problémy. V dobe dospievania je veľmi dôležitý neustály kontakt s majiteľom. Pokiaľ sa vám zdá, že na zvládnutí povahy a výchovu rhodéskeho ridgebacka nestačíte, nehanbite sa obrátiť na odborníka. Ridgeback v žiadnom prípade nepatrí do kotca! Je veľmi dôležité, aby sme tohto psa prijali za člena rodiny. V opačnom prípade sa jeho výnimočná povaha - prednosť, ktorou disponuje - navždy vytratí.
Pracovné využitie: Rhodésky ridgeback je v FCI zaradený medzi skupinu sliedičov, a mnoho týchto psov má dnes za sebou poľovné skúšky s výborným výsledkom. Niektorí jedinci vykonali i záchranárske skúšky, a v poslednom čase sa jedná o masovejšie zaradenie týchto psov do záchranárskeho výcviku.
Pohyb: Toto plemeno je veľmi aktívne a potrebuje mnoho pohybu, avšak s ohľadom na vek. U mladého psa je potrebné dbať o to, aby neboli príliš zaťažované jeho ešte sa vyvíjajúce kĺby. K udržaniu kondície je možné zúčastniť sa s týmto psom i rôznych psích športov, ktoré sú pre psa zároveň i zábavou.
Starostlivosť: Starostlivosť o srsť rhodéskeho ridgebacka nie je príliš náročná. Vhodné je niekoľkominútové denné vykefovanie, ku ktorému použite kefu z prírodných materiálov alebo rukavicu. Kefovanie vedie k stimulácii prirodzeného premastenia srsti, ktoré jej dodá lesk a krásny, zdravý vzhľad. Kúpanie nie je nutné príliš často, pokiaľ je však potrebné, je nevyhnutné použiť iba prípravky, ktoré sú určené špeciálne pre psov. Je tiež potrebné dbať na čistotu uší, ktoré opatrne vytierajte navlhčenou špongiou alebo môžete použiť špeciálne prípravky, ktoré sú k dispozícii napríklad vo veterinárnej ordinácii. pazúriky psa udržujte krátke.
Strážne využitie: Tento pes je voči svojej rodine prirodzene veľký ochranca, nepotrebuje zvláštny výcvik obrany.
Kynológia: Agility; coursing; lov
Najčastejšie choroby: Dermoid sínus, ktorý skúsený chovateľ dokáže odhaliť tesne po pôrode. Inak je ridgeback ako jeden z mála posledných prírodných plemien celkovo zdravý pes. Vďaka veľmi príslej selekcii riadeného chovu na Slovensku sa na ridgebacka dnes vzťahujú iba bežné civilizačné choroby. Veľkým problémom sú práve nekontrolované kríženia bezpapierových jedincov, kde sa navzájom pária tí, ktorých rodicia pre rôzne choroby nemohli byt zaradení do chovu.
Zvláštnosti plemena: Najzvláštnejší na tomto plemene je zvláštny poznávací znak, tzv. ridge. Je to hrebeň srsti na chrbte, kde srsť rastie opačným smerom, teda k hlave. Hore sa chlpy otáčajú a rastú opäť normálnym smerom. Na vrchu ridge sú dva víry v srsti, nazývané korunky. Šteňa sa môže narodiť i s niekoľkými korunkami na ridgi, ktoré niekedy neležia proti sebe. Niektoré šteňatá sa tiež rodia úplne bez ridge, ten však už neskôr nenarastá. Správne by mali byť na ridgi dve korunky, ktoré sú uložené oproti sebe.
Príprava na výstavu: Na výstavu by mal byť pes predvedený vo vrcholovej kondícii, chrup by mal byť bez zubného kameňa, ten by mal byť odstránený už pred výstavou, uši by mali byť čisté a pazúriky krátke. Čistá by mala byť i srsť psa. Pes sa predvádza jednak v pohybe vo výstavnom kruhu, ktorý by mal byť ladný, a pes by mal byť na vodítku dobre ovládateľný, a v kľude, kedy by mal pes perfektne stáť vo výstavnom postoji. Výstavnému postoju i ovládateľnosti v pohybe by mal pes navyknúť už v mladosti. Na výstave je takisto hodnotené dobré chovanie psa, ktorý by mal byť pripravený na ruch, ktorý tu panuje, na prítomnosť mnohých ďalších ľudí a psov a v neposlednom rade na dotyky rozhodcu, ktorý kontroluje chrup a psom semenníky.
Výživa šteňaťa: Po príchode do nového prostredia by šteňa malo byť kŕmené aspoň pár dní stravou, na ktorú bolo zvyknuté od chovateľa. Prechod na novú stravu by potom mal byť pozvoľný. U šteniat rhodéskeho ridgebacka je potrebné dbať na plynulú rýchlosť rastu, preto im môže škodiť potrava s vysokým podielom bielkovín. Renomovaní výrobcovia krmív sa špecializujú i na krmivá pre šteňatá, ktoré plne zabezpečia ich potrebu živín pri raste. K týmto krmivám je nežiadúce pridávať akékoľvek doplnky, pretože by sa narušila ich rovnováha, a mohli by nastať rastové problémy. U tohto plemena sú doporučované nízkoproteinové, vyvážené krmivá.
Výživa dospelého psa: Pokiaľ pes prestane rásť, je považovaný za dospelého. U rhodéskeho ridgebacka je vhodné znížiť dávky krmiva asi v 18. mesiacoch, dospieva však asi v dvoch až dvoch a pol rokoch. Toto plemeno nie je príliš náročné na výživu, dospelí psy potrebujú asi polovicu kŕmnej dávky, ktorá je pre túto hmotnosť psa uvádzaná na obaloch krmív. Ich problémom je nadváha, preto je dobré sa o výžive ridgebacka poradiť s odborníkom.
Výživa starého psa: Psom sa v neskoršom veku mení látková výmena, vykazujú menšiu pohybovú aktivitu a viacej spí. Tomu je nutné prispôsobiť i zloženie potravy. Vhodné je tiež rozdeliť psovi dennú kŕmnu dávku na niekoľko menších dávok, uľahčí mu to trávenie. Každému starnúcemu psovi vyhovuje niečo iného, niekedy je to odľahčené krmivo pre seniorov, inokedy krmivo pre šteňatá alebo zvláštne, veľmi kvalitné diéty.
Rady / doporučujeme: Venujte maximálne úsilie výchove tohto zvláštneho, ušľachtilého psa, len tak sa z neho stane váš oddaný priateľ, dokonalý spoločník a húževnatý strážca. Prejavte mu svoju priazeň a lásku, pretože on túži po celý život stáť po vašom boku.